wpisz szukaną frazę
Szukaj

Kontekst dwukrotnie wzmacnia zapamiętywalność reklamy

Przy okazji wprowadzenia przez Channel 4 pierwszej na świecie technologii reklam telewizyjnych napędzanych sztuczną inteligencją, udowodniono, że widzowie dwukrotnie częściej pamiętają reklamy, gdy są oglądane w kontekście do oglądanego programu, w porównaniu z reklamami umieszczonymi w bloku reklamowym bez połączenia kontekstowego.

 

Channel 4 zaprezentowało przełomową technologię umożliwiającą nadawcy umieszczanie reklam marki obok odpowiednich scen w programie telewizyjnym.

Sztuczna inteligencja wykorzystana w tej metodzie automatycznie identyfikuje unikalne scenariusze w programie, które prezentują cenne możliwości kontekstowe dla reklamodawców. Rekomenduje umieszczenie reklamy herbaty tuż po scenie kiedy to postać w serialu/programie jest widziana z filiżanką tego napoju. Umożliwi to reklamodawcom kupowanie pakietów zindywidualizowanych momentów kontekstowych, które pasują do ich marki w kategoriach takich jak jedzenie, napoje gorące czy telefony komórkowe. Pierwsze miejsca zostaną umieszczone na żywo w telewizji linearnej we wrześniu.

 

Kontekst dwukrotnie wzmacnia zapamiętywalność reklamy

 

Skuteczność reklam kontekstowych jest wspierana przez wielokrotnie nagradzane badania* Channel 4 i BDRC Continental, które pokazują, że widzowie dwukrotnie częściej pamiętają reklamy, gdy są oglądane w kontekście do oglądanego programu, w porównaniu z reklamami umieszczonymi w bloku reklamowym bez połączenia kontekstowego.

Dopasowany do reklamy najbliższy kontekst w programie podwaja zapamiętywalność reklamy

 

Kontekst zwiększa zapamiętywalność reklamy

 

Źródło:

www.egta.com/egta_bites/egta_bites_227_07092018/index.html,  06.05.2019 r.

www.channel4.com/info/press/news/c4-announces-global-first-in-artificial-intelligence-tv-advertising, 30.05.2019 r.

*O badaniach skuteczności kontekstualnych momentów:

Channel 4 przeprowadził test laboratoryjny z niezależną agencją badawczą BDRC symulując rzeczywiste wrażenia wizualne, aby zrozumieć skuteczność kontekstualnych momentów. Reklamy dziewięciu różnych marek zostały umieszczone w trzech różnych programach i przetestowane w sześciu różnych grupach testowych / kontrolnych złożonych z ponad 1800 widzów. Widzowie oglądali reklamę marki w standardowym miejscu w bloku reklamowym, oraz reklamy marki w miejscu dopasowanym kontekstowo lub reklamy marki nie były w ogóle wyświetlane widzom. Wszyscy widzowie po obejrzeniu jednego programu odpowiadali za pomocą ankiety internetowej, która skupiała się na tradycyjnych pytaniach dotyczących skuteczności reklamy. Wyniki pokazały, że u osób, które widziały reklamę umieszczoną kontekstowo, prawdopodobieństwo zapamiętania reklamy było dwukrotnie większe(+ 101%) w porównaniu z reklamami, którzy obejrzanymi w zwykłym miejscu w bloku reklamowym. Praca z zespołem neuronauki Uniwersytetu w Durham Channel 4 stawia hipotezę, że jest to spowodowane „semantycznym primingiem” – ideą, że ostatnio zaakceptowana treść jest łatwiejsza do zapamiętania.

 

 

Data publikacji: 31.05.2019 r.

Share

Podobne artykuły