wpisz szukaną frazę
Szukaj

Efektywna komunikacja z małym budżetem

Nowe badanie telewizyjnego rynku w UK przedstawia kilka prostych wskazówek dla mniejszych przedsiębiorstw na efektywny marketing maksymalizujący zwrot z inwestycji w media.

 

Badanie „Supercharge: TV for small businesses” przeprowadzone przez specjalistów ds. efektywności marketingowej Data2Decisions na zlecenie platformy Thinkbox, pokazuje, że mniejsze firmy mogą śmiało inwestować w telewizję, która okazała się najbardziej skutecznym kanałem napędzającym wzrost marki. Telewizja była głównym medium wybieranym przez badane 78 marek i w ponad 300 kampaniach małych firm. Wygenerowała 80% sprzedaży, mimo że stanowiła znacznie mniejszą część wydatków na reklamę (66%). Dla porównania, inne kanały – online i BTL (takie jak wyszukiwarki, marketing afiliacyjny, display i CRM) stanowiły 17% całkowitych wydatków na reklamę i wygenerowały zaledwie 6% sprzedaży.

 

Udział mediów w wydatkach reklamowych i udział w sprzedaży generowanej przez reklamę

 

Na podstawie wyników badania, naukowcy przygotowali listę przydatnych wskazówek dla małych firm, które chcą zaistnieć w telewizji:

 

1.  Korzystaj z telewizji, gdy inne kanały generujące popyt są nasycone. Niektóre kanały, takie jak wyszukiwarki, CRM, display i marketing afiliacyjny, są skuteczne przy niskich poziomach wydatków, ale szybko nasycają się i przestają dostarczać zyski. Naukowcy twierdzą, że udział tv w budżetach reklamowych powinien wzrosnąć wraz ze wzrostem całkowitego budżetu, ponieważ malejące zyski z reklam telewizyjnych występują na znacznie wyższym poziomie niż w innych kanałach.

 

2.  Skup się najpierw na świadomości marki, a nie na aktywacji. Mniejsze firmy powinny wykorzystywać reklamę telewizyjną raczej do podnoszenia świadomości marki niż aktywizacji sprzedaży. Efekty aktywizacji zazwyczaj poprawiają się o ok 14%, gdy są one wynikiem kampanii poprawiającej świadomość marki.

 

3.  Zacznij od krótkich spotów. Marki reklamujące się po raz pierwszy powinny zacząć od reklamy o długości 30 sekund lub mniej. Optymalna długość, jak stwierdzili badacze, wynosi 20 sekund – ale rzeczywista długość zależy od złożoności twórczego przekazu.

 

4.  Bądź sezonowy. Korzystaj z różnych okien możliwości w telewizji, aby wykorzystać sezonową zmienność cen reklam telewizyjnych i sezonowe efekty sprzedaży. Na przykład w przypadku FMCG optymalnymi miesiącami są lipiec i sierpień, dla handlu detalicznego to grudzień, a dla finansów to luty i marzec.

 

5.  Zacznij od mocnego uderzenia. Aby w pełni wykorzystać efekt sezonowy, stosuj kampanie typu „burst” w najbardziej efektywnej porze roku (a nie więcej mniejszych kampanii rozłożonych w dłuższym czasie). Wraz z rozwojem, mniejsze firmy powinny przechodzić od sporadycznych serii do bardziej trwałej, ciągłej i stabilnej obecności telewizyjnej przez cały rok.

 

Źródło:

Data2Decisions/Work/Thinkbox, „Supercharge: TV for small businesses”, UK, maj 2019 r.

 

Data publikacji: 19.07.2019 r.

Share

Podobne artykuły