wpisz szukaną frazę
Szukaj

Efektywność mediów a poziom wydatków

Krzywe nasycenia mediów pokazują związek między wydatkami w danym kanale reklamowym a potencjalną sprzedażą z tej inwestycji.

Badania kampanii reklamowych brytyjskiego small businessu, przeprowadzone przez Data2Decisions na zlecenie platformy Thinkbox, wskazują, że wraz ze wzrostem wydatków marginalny zysk, uzyskany z danej inwestycji, będzie ostatecznie mniejszy, ponieważ komunikat zaczyna docierać do tych samych ludzi i będzie miał ostatecznie mniejszy wpływ. Reklamodawcy powinni inwestować w kanały, które pobudzają nowy popyt, a nie te, które wzbudzają istniejące zainteresowanie. Niektóre kanały są wysoce efektywne przy niskich wydatkach, ale szybko się nasycają, ponieważ ich zasięg i skala są ograniczone. Jest to typowe dla kanałów, gdzie reklamodawcy wyszukują z puli klientów tych, którzy aktywnie poszukują ich produktu, takich jak wyszukiwarki lub marketing afiliacyjny. Po dotarciu do wybranych klientów, wydatki na te kanały stają się nieefektywne, ponieważ przekaz reklamowy wielokrotnie trafia do tych samych osób i nie jest w stanie przyciągać nowych klientów. Telewizja szybko napędza wzrost, gdyż dociera do szerokiego grona odbiorców, co oznacza, że trafia w malejące zyski na wyższych poziomach wydatków niż inne kanały.

Poziom nasycenia kanałów mediowych

Powyższy wykres jest przykładem obrazującym średnie krzywe malejących zysków dla wszystkich kanałów mediowych małych reklamodawców z branży usług finansowych. Telewizja ma największe możliwości rozwoju, oferując jednocześnie efektywny zwrot przy niskich poziomach wydatków. To dlatego, że telewizja ma ogromną skalę i jest bardzo skutecznym środkiem szybkiego przekazania komunikatu reklamowego szerokiej publiczności. Wykorzystując te dane we wszystkich kategoriach, optymalny podział mediów w oparciu o te malejące krzywe zwrotów został zilustrowany poniżej.

Optymalny rozkład budżetu dla różnych poziomów wydatków

Przy niskich budżetach wynoszących ok. 100 tys. funtów, wg badania efektywnym jest, aby na telewizję przeznaczać ok. 50% udziału. W miarę jak biznes rośnie, a wydatki na reklamę się zwiększają, udział, jaki ma telewizja, powinien również rosnąć, ponieważ telewizja ma największą zdolność do napędzania wzrostu przed zmniejszającymi się przychodami.

 

Źródło:

„Supercharge: TV for small businesses”, Data2Decisions/Thinkbox, maj 2019 r.

 

Data publikacji: 18.10.2019 r.

Share

Podobne artykuły