wpisz szukaną frazę
Szukaj

Akceptacja reklam w modelu freemium – insight z rynku australijskiego

#ChallengingTime

Prawie połowa (47%) respondentów twierdzi, że byłaby skłonna oglądać reklamy w zamian za 30% zniżki na abonament.

Dziesiąta edycja badania Deloitte Media Consumer Survey pozwala poznać preferencje australijskiej publiczności w zakresie cyfrowej rozrywki. Badanie koncentruje się na pięciu pokoleniach i obejmuje próbę ponad 2 000 australijskich konsumentów. Raport pokazuje, że w Australii abonamenty na cyfrową rozrywkę nie są już wyłącznie miłym dodatkiem, są teraz niemalże narzędziem gospodarstwa domowego. 80% respondentów twierdzi, że posiada co najmniej jedną subskrypcję cyfrowej rozrywki, a średni miesięczny wydatek gospodarstwa domowego wyniósł 55 dolarów. W ciągu ostatnich 18 miesięcy branża medialno-rozrywkowa odnotowała ogromne przyspieszenie cyfrowe, które nastąpiło w wyniku blokad i ograniczeń, sprawiających, że widzowie sięgnęli po piloty, laptopy, tablety i telefony jako źródło najważniejszych informacji i mile widziany sposób rozproszenia uwagi. 42% posiada więcej usług abonamentowych niż rok temu, a 70% ma w gospodarstwie domowym płatną usługę telewizyjną/filmową w porównaniu z 55% w zeszłym roku.

darmowa telewizja wciąż pozostaje najważniejszym rodzajem rozrywki domowej

W raporcie czytamy: „Młodsze pokolenia wiodą prym w płatnych subskrypcjach – 95% wszystkich przedstawicieli Generacji Z posiada przynajmniej jedną płatną usługę subskrypcji cyfrowej rozrywki, tuż za nimi plasuje się 93% Millenialsów, a 60% reprezentantów zarówno Generacji Z, jak i Millenialsów posiada aktualnie więcej subskrypcji niż rok temu. Separacja darmowej telewizji od płatnej staje się coraz mniej zauważalna, ponieważ nadawcy i serwisy rozrywkowe starają się płynniej przenosić widzów między treściami bezpłatnymi i płatnymi. Dzięki temu, że telewizja free to air (FTA) nadal dominuje w życiu ludzi i rozszerza się na BVOD, przez co istnieje wiele możliwości wykorzystania tego jako czynnika napędzającego subskrypcję i płatne treści w celu zmaksymalizowania wartości dla widzów.

Model ten jest ewolucją oferty „freemium” takich serwisów, które oferują modele finansowane z reklam jako darmową lub tańszą alternatywę dla pozbawionej reklam płatnej wersji abonamentowej.

gotowość do finansowania rozrywki w ramach oferty freemium

„Reklamy telewizyjne są nadal najsilniej oddziałujące na decyzje nabywców – średnio 17% respondentów wskazało, że jest wysoce prawdopodobne, że reklama zobaczona w telewizji będzie miała wpływ na decyzje konsumentów” – czytamy w raporcie Deloitte. Szczególnie podatne na komunikaty reklamowe są młodsze pokolenia – 56% Millennialsów i 54% Generacji Z jest skłonnych wystawić się na ich działanie, w porównaniu do zaledwie 18% osób dojrzałych.

 

Źródło:

Deloitte, Media Consumer Survey 2021, wrzesień 2021 r.

 

Data publikacji: 22.10.2021 r.

Share

Podobne artykuły