wpisz szukaną frazę
Szukaj

Data Driven Marketing a efektywność komunikacji #opiniejuroraeffie cz. 13/2023

W ramach cyklu #opiniejuroraeffie 2023 – projektu współautorstwa Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR oraz TVN Media (Sponsora Strategicznego konkursu i gali Effie Awards Poland) – spytaliśmy jurorów Effie Awards o opinię nt. Data Driven Marketingu i jego wpływu na efektywność komunikacji marek.

 

WYNIKI ANKIETY WŚRÓD JURORÓW EFFIE AWARDS

 

Ponad 30% ankietowanych jurorów Effie Awards wskazało jakość danych jako kluczowy czynnik Data Driven Marketingu, mający wpływ na efektywność komunikacji marki. Niewiele mniej, bo aż 29% jurorów wskazało zwinność reakcji i adaptacji wniosków. Jedynie 5% ankietowanych jurorów wybrało agregację danych jako istotny czynnik.

 

KOMENTARZ PRZEWODNICZĄCEJ JEDNEJ Z GRUP JURORSKICH

 

Data Driven Marketing jest odmieniany przez wszystkie przypadki od kilku lat i raczej nic się w tym temacie nie zmieni, bo to zwiększa efektywność działań marketingowych i dostarcza nam za każdym razem kolejnych i kolejnych informacji.

Postępująca digitalizacja i automatyzacja dają szansę na pozyskiwanie nowych danych, ich coraz szybszą analizę i coraz bardziej zaawansowaną segmentację, żeby budować wiedzę o potrzebach i zachowaniach klientów. Jednak może to też być dla nas wyzwaniem. Czym więcej danych, tym trudniej dbać o ich jakość. Uważam, że jakość danych to kluczowy element w Data Driven Marketingu. Czasami trudno oprzeć się pokusie zbierania coraz to nowych i nowych informacji, których potem nie można połączyć czy przetworzyć. Więc trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem i w pierwszej kolejność zabezpieczyć przestrzeń analityczną, żeby móc te wszystkie dane efektywnie i szybko wykorzystać. To wyzwanie dotyczy również budżetu na Data Driven Marketing – pamiętajmy o zdrowych proporcjach – większa część budżetu powinna być alokowana na przetwarzanie, analizę i wnioskowanie. Optymalny podział to dla mnie 20% na pozyskiwanie danych, a 80% na analitykę i wnioskowanie. Bo tylko w ten sposób będziemy w stanie szybko reagować. Tutaj dochodzimy do drugiego elementu, który zapewnia nam marketing oparty na danych – szybkość reakcji i wyczucie chwili. Bez tego trudno konkurować obecnie na rynku.

Podsumowując, wykorzystywanie Data Driven Marketingu to wiele korzyści dla organizacji. Dla mnie najważniejsze z nich to: coraz bardziej spersonalizowana komunikacja z klientem, polepszenie doświadczenia klienta dzięki szybkiej identyfikacji kluczowych problemów i potrzeb w korzystaniu z produktów, ważny element budowania komunikacji omnichannel oraz „last but not least” efektywniejsze wydawanie budżetów marketingowych.

 

Share

Podobne artykuły