Czy możesz wyobrazić sobie świat, w którym widz zamiast pasywnego oglądania wywiadu z gwiazdą filmową poczuje jej obecność tak namacalnie, jakby siedziała obok niego w salonie na kanapie?
Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii multimedialnych, może się okazać, że już w niedalekiej przyszłości, oglądając telewizję, widzowie będą mogli doznawać zupełnie innych wrażeń niż dotychczas. Jak się okazuje, to już się dzieje. W Wielkiej Brytanii, naukowcy współpracujący ze stacją BBC wspólnie z MDH Hologram stworzyli „holograficzne” urządzenie do emisji treści telewizyjnych.
Na czym polegał eksperyment?
Zespół ds. badań i rozwoju w BBC zaprojektował specjalny, piramidowy ekran TV, który następnie przetestował wśród zwiedzających budynek nadawczy w Londynie (obejrzyj film poniżej).
Źródło: BBC Internet Blog, “BBC experiments with ‘Holographic’ TV”, 23 września 2016 r.
Jak to działa?
Obrazy holograficzne najlepiej są widoczne w ciemnych pomieszczeniach, gdy wyświetlacz jest ustawiony na wysokości wzroku. Wymagany jest specjalny ekran, a także wcześniejsze sformatowanie materiałów.
Czy możemy się spodziewać w przyszłości „holograficznych” telewizorów w domach?
Nadal istnieją dość duże ograniczenia, które mogą powstrzymać rozwój tej technologii:
– tylko niektóre typy materiałów filmowych będą działać na holograficznym ekranie TV;
– aby uzyskać maksymalny efekt widzenia wymagane jest zaciemnione pomieszczenie;
– rozmiar ekranu telewizora jest ograniczony, z powodu odbijającej się wiązki światła w trakcie emisji.
Prace nad doskonaleniem urządzenia ciągle trwają, więc na odpowiedź na pytanie, czy tak właśnie będzie wyglądała przyszłość widza telewizyjnego, musimy jeszcze poczekać.
Data publikacji: 13.10.2017 r.