wpisz szukaną frazę
Szukaj

Jak zadowolić współczesnych widzów Pay TV?

W czasach, gdy konsument ma do wyboru ogrom możliwości: płatną telewizję, SVOD i wciąż nowopowstające video serwisy, możemy wyodrębnić grupy o określonych upodobaniach. Jak więc się z nimi komunikować i czy istnieje uniwersalne podejście?

 

Grupa NAGRA zleciła Ampere Analysis obszerne badanie obejmujące konsumentów, którzy płacą za telewizję, aby sklasyfikować te podziały i przeanalizować nawyki i wydatki widzów.

 

 

 

 

Badanie pozwoliło wyodrębnić pięć następujących telewizyjnych „plemion”:

 

1.    „Koneserzy kontentu” – bardzo cenna, ale wymagająca grupa młodych zwolenników nowych technologii. Ich działania motywuje potrzeba dostępu do każdego rodzaju treści, a więc: Pay TV, serwisów VOD i darmowych źródeł wideo. Często łączą platformy lub rezygnują, gdy nie są zadowoleni. Obecnie stanowią jedną czwartą całego rynku, najwięcej wydają na telewizję i są najszybciej rosnącym segmentem.

 

 

Odpowiedzią na potrzeby tej grupy jest szeroka gama treści – to oni sami chcą komponować swój telewizyjny repertuar. Co więcej, strategia dla koneserów kontentu powinna uwzględniać multiscreening na wielu urządzeniach.

 

 

 

 

2.    „Fani binge-watchingu” – korzystają z wielu urządzeń dostarczających wideo. Oszczędzają na wydatkach.

 

3.    „Nieinternetowi” – dojrzała wiekowo grupa, którą trudniej niż inne zainteresować płatnymi treściami wideo.

 

4.    „Super wydatkowicze” – zwolennicy telewizji linearnej. Rozmawiają o obejrzanych programach w mediach społecznościowych. Są skłonni więcej zapłacić za pełen pakiet kanałów (60 dolarów miesięcznie u swojego głównego dostawcy.)

 

5.    „Telewizyjni tradycjonaliści” – telewizję oglądają zwykle linearnie na głównym odbiorniku (aż 75% z całości oglądanej telewizji w porównaniu do 60% reszty populacji) lub przy użyciu nagrywarki DVR. Często konsumują filmy oraz sport na żywo i są skłonni dużo wydać (średnio 61 dolarów.) Zwykle pozostają lojalni głównemu dostawcy telewizji.

 

 

 

Jak wynika z danych Nielsena, większość – 89% czasu spędzonego na oglądaniu telewizji OTT (over-the-top, czyli przy wykorzystaniu Internetu) ma miejsce na głównym odbiorniku, a 10% na urządzeniach mobilnych. Mimo tego ważne jest, aby nadawcy telewizyjni zapewnili odbiorcom korzystającym z notebooków, smartfonów i tabletów doświadczenie równie wysokiej jakości jak na głównym odbiorniku TV. Obie grupy – koneserzy nowych rozwiązań, jak i telewizyjni tradycjonaliści – stanowią wartościowych odbiorców, którzy co miesiąc przeznaczają wysokie sumy na swój ulubiony rodzaj kontentu. Sam wybór treści i sposobu jej konsumpcji powinien zależeć wyłącznie od widza.

 

 

 

 

Źródło:   „How Pay TV can triumph in the post-OTT era”, Videonet i NAGRA, 2017

 

Data publikacji: 26.01.2018 r.

Share

Podobne artykuły