Przychodzi taki moment, kiedy twórcy reklam i marketerzy najchętniej przeszliby koło TYCH tematów po cichutku na paluszkach. Na hasła: menstruacja, impotencja, menopauza albo homoseksualizm dział kreatywny kieruje się w stronę mało dosadnej metafory, żeby przypadkiem nie urazić odbiorców.
Mimo to, branża reklamy zna przypadki, kiedy bezpośredni i szczery przekaz marki okazał się efektywny, a nawet nagrodzony statuetką Effie Awards. Marka o.b. w swojej kampanii online zaprosiła do współpracy Joannę Krupę, Karolinę Pisarek, Idę Nowakowską, Tamarę Gonzalez Pereę i Julię Wieniawę – celebrytki, znane z tak popularnych programów telewizyjnych, jak Top Model czy You Can Dance, wzięły udział w odważnej kampanii marki. Przekaz walczy ze stereotypem, że nie da się normalnie funkcjonować podczas okresu, z naciskiem na higienę intymną oraz fałszywe przekonania społeczne dotyczące używania tamponów.
Autentyczny przekaz pojawił się też w przypadku reklam największej farmaceutycznej firmy świata – Pfizer i promocji Viagry z udziałem jednego z amerykańskich polityków Boba Dole’a. Kampania Pfizera pokazała, że mężczyźni nie są samotni ze swoimi problemami, a sama Viagra stała się jednym z najlepiej sprzedających się farmaceutycznych produktów.
Tabu w reklamie nie ogranicza się jedynie do problemów związanych ze zdrowiem. Kampania Dove „Real Beauty” została zbudowana na niskim poczuciu wartości kobiet i niepewności wynikającej z niedoścignięcia standardów piękności obowiązujących w mediach. Dzięki tak prowadzonej kampanii wizerunkowej, marka Dove jest postrzegana jako adwokat spraw konsumentów, umocniony przez trwały efekt halo.
Z kolei kampania Bodyform „Blood” pokazuje, że autentyczność jest kluczem do sukcesu. Marka określiła swoją rolę lodołamacza w dyskusji na temat menstruacji. W wielkim stylu publicznie pokazała krew i zakomunikowała: „Hej! Nie ma nic złego w rozmowie na temat okresu!”. Druga część przekazu to zaproszenie dla konsumentów do przyłączenia się do akcji.
W procesie stymulacji dyskusji na tematy tabu w reklamie telewizyjnej, to zaangażowanie konsumenta ma największy wpływ na efekt kampanii. Marki, które decydują się na podjęcie interpretacji tematów tabu, powinny zrozumieć, że ich głównym celem jest motywowanie do dyskusji społecznej, która dobrze poprowadzona, przeniesie się na inne platformy i kanały. Nie ma chyba lepszego sposobu, aby zyskać lojalnych zwolenników niż poprzez zaangażowanie konsumentów i zainspirowanie ich do zabrania głosu we własnej społeczności.