wpisz szukaną frazę
Szukaj

Wpływ kreacji reklamy na percepcję odbioru

Nowa książka „Lemon” Orlando Wooda, dyrektora ds. innowacji Grupy System1, pokazuje, jak elementy reklamy działają na mózg odbiorcy, a tym samym wpływają na odbiór i skuteczność reklamy.

Według autora książki kreatywność twórcza maleje – coraz mniej zgłaszanych do konkursów kreatywności reklam zostaje nagradzanych. Wykorzystując neurobiologię, historię kultury i badania nad reklamą, Wood opisuje, jak abstrakcyjne, lewopółkulowe myślenie przetoczyło się przez biznes, a w reklamie doprowadziło do zatracenia głębi obrazu i dążenia do autentyczności, które przeciwdziałają nawiązaniu komunikacji z odbiorcami.

Funkcje półkul mózgu

 

Cechy reklam, za których odbiór odpowiadają półkule mózgu

Analiza kreacji reklam ujawniła spadek wykorzystania postaci, poczucia kontekstu, charakterystycznych akcentów, niejednoznaczności, gry słów, podwójnego znaczenia i metafory. Dzisiejsza reklama przeznaczona jest dla lewej półkuli, czyli dla tej części mózgu, która nagradza użyteczność, władzę i kontrolę, której głównym narzędziem jest język, która analizuje przyczyny i skutki, która lubi jasność i pewność, która jest dosłowna. Jest to reklama zaprojektowana dla tej części mózgu, która jest płaska i uproszczona, pozbawiona głębi i niuansów. Innymi słowy, tworzymy coraz więcej reklam, które zaniedbują prawą część mózgu, którą musimy zaangażować, jeśli chcemy tworzyć skojarzenia i powiązania, leżące u podstaw długoterminowego budowania marki.

Średnia proporcja wykorzystywanych cech lewej i prawej półkuli obecnych w reklamach

Wykorzystując naukę neurobiologii i psychologii, Wood buduje argumenty za kreatywnością w reklamie. Wyzwaniem dla branży jest uwolnienie się od lewopółkulowych standardów, aby stworzyć holistyczne historie, które publiczność naprawdę lubi – i pamięta! Wood dzieli się radami, jak tworzyć efektywne reklamy: umieszczając ludzi z powrotem w kreacjach i angażując publiczność poprzez odwoływanie się do ich prawej półkuli z reklamami, które wywołują szczęście, które są zabawne, które zaskakują ludzi, które wykorzystują relacje z innymi osobami i pokazują szersze ujęcie świata.

Efektywność i częstotliwość wykorzystywania cech reklamy, działających na lewą i prawą półkulę mózgu odbiorcy

 

Źródło:

Orlando Wood, System1 Group „Lemon”, UK, 2019 r.

 

Data publikacji: 02.03.2020 r.

Share

Podobne artykuły