W ramach aktywności związanych z konkursem Effie Awards, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR wraz z TVN Media, partnerem konkursu i gali, stworzyło cykl #opiniejuroraeffie.
Celem cyklu jest podzielenie się z przedstawicielami rynku mediowego w Polsce wiedzą i opiniami członków jury Effie Awards na temat głównych zagadnień związanych z efektywnością współczesnej komunikacji marketingowej.
Przedstawiamy dziesiątą część tegorocznej edycji cyklu, skupiającą się na czynnikach wzmacniających efektywność budowania komunikacji marek w tzw. „nowej rzeczywistości” pełnej wyzwań, jakie przed marketerami stawia sytuacja społeczno-ekonomiczna związana z pandemią. Publikacja prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród członków jury Effie Awards i zawiera komentarz przewodniczącego jednej z grup jurorskich: Natalii Załęckiej, Head of Marketing Transformation, Deloitte Digital.
Blisko 40% jurorów Effie Awards uważa, że nowe technologie to czynnik, który istotnie wzmacnia efektywność strategii komunikacji marki. Jedynie nieco ponad 10% jurorów za taki czynnik uważa reklamę natywną oraz automatyzację zakupu mediów (każdy ze wskazaniem 11% jurorów).
Najistotniejszym czynnikiem wzmacniających efektywność komunikacji jest, moim zdaniem, sama strategia i to, czy zawiera w sobie opis mierników, którymi będziemy oceniać jej realizację. Gdy dobrze zdefiniujemy sobie cele, z góry ustalimy sposób, w jakie chcemy je mierzyć i udrożnimy ścieżki pozyskiwania odpowiednich danych, to dużo łatwiej będziemy w stanie na bieżąco optymalizować podejmowane działania.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że najbardziej pożądanym przez marketerów czynnikiem wpływającym na wzrost efektywności jest nowa technologia. To z jednej strony słuszne, bo dzięki technologii jesteśmy w stanie zbierać coraz bardziej precyzyjne dane, ale z drugiej samo wdrożenie technologii nie załatwi nam większej efektywności. Organizacje zmagają się z efektywną integracją danych z różnych źródeł, wdrożenie kolejnej technologii bez odpowiedniego połączenia jej z dotychczasowymi narzędziami, nie przyniesie tak dużych efektów, jak by mogło. W dzisiejszych czasach cierpimy na nadmiar danych, kanałów, z których możemy je pozyskiwać i możliwych do analizy perspektyw. Jeśli chcemy zwiększać efektywność naszych działań, potrzebujemy dobrze zrozumieć, jakimi danymi jesteśmy w stanie i chcemy operować oraz posiadać w zespole osoby o odpowiednich kompetencjach. Tak, aby z wdrożonej technologii móc wyciągać realne insighty konsumenckie i przekładać je na optymalizację działań.