W ramach aktywności związanych z konkursem Effie Awards, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR wraz z TVN Media, partnerem konkursu i gali, stworzyło cykl #opiniejuroraeffie.
Celem cyklu jest podzielenie się z przedstawicielami rynku mediowego w Polsce wiedzą i opiniami członków jury Effie Awards na temat głównych zagadnień związanych z efektywnością współczesnej komunikacji marketingowej.
Przedstawiamy szóstą część tegorocznej edycji cyklu, skupiającą się na potrzebach konsumenta i ich istotności w kontekście budowania komunikacji marki w tzw. „nowej rzeczywistości” pełnej wyzwań, jakie przed marketerami stawia sytuacja społeczno-ekonomiczna związana z pandemią. Publikacja prezentuje wyniki ankiety przeprowadzonej wśród członków jury Effie Awards i zawiera komentarz przewodniczącego jednej z grup jurorskich: Filipa Fiedorowa, CMO Netto Polska.
44% jurorów Effie Awards, słysząc dane, mówi wiedza o użytkowniku. Dla 33% pierwszym skojarzeniem jest big data. Zaś trzecim najczęściej wybieranym skojarzeniem do pojęcia dane jest 1st party data (12% wskazań jurorów).
Żyjemy w cyfrowym świecie, w którym większość decyzji, wyborów, preferencji i postaw konsumenckich jest przetwarzana na dane w czasie rzeczywistym. Co za tym idzie, w pewnym sensie „cierpimy” na nadpodaż danych, a sukcesem jest wybór tych, które mają znaczenie i z których wynikać mogą jakieś konkretne działania dla konkretnej firmy. Dzięki uczącym się maszynowo algorytmom, dziś możemy komunikować się z rynkiem w modelu one-to-one, który zastąpił komunikację one-to-all. Z łatwością dostarczamy komunikaty szyte na miarę i docieramy precyzyjnie do grup odbiorców, na których nam zależy. Oczywiście ta sytuacja prowadzi do powstawania baniek komunikacyjnych. Z jednej strony ograniczają one perspektywę konsumenta, zawężając jego horyzont, z drugiej – filtrują przepływ treści do takich, jakimi jest on faktycznie zainteresowany. Mając tego świadomość i wiedząc, jak dużo komunikatów generowanych jest w każdej chwili, jako marketerzy powinniśmy zadbać o to, by dostarczać treści stanowiące wartość dodaną, które nie tylko będą sprzedawać, ale także uczyć czy inspirować. Doskonale na tym polu wypada IKEA z komunikacją w ramach klubu IKEA Family, która z wartościowym, dostosowanym pod użytkownika contentem dociera precyzyjnie do tych, którzy chcą go odbierać.