wpisz szukaną frazę
Szukaj

Ekologiczność produktu coraz ważniejsza dla polskich konsumentów

#ChallengingTime

W ostatnim czasie świadomość ekologiczna bardzo rośnie. Ekologiczność jest wymieniana przez 52% amerykańskiego społeczeństwa jako cecha, która przyczynia się do podjęcia decyzji o zakupie produktu.

Okazuje się, że ludzie pozytywnie odbierają komunikację eko. Prawie trzy czwarte Polaków (74%) ma pozytywne podejście do reklam z elementami ekologicznymi. 50% badanych uważa, że reklamy z taką zawartością przyczyniają się do wzrostu świadomości ludzi na temat problemów ze środowiskiem. Takie informacje przynoszą dane z cyklicznych badań Ekobarometr prowadzonych przez SW Research, poświęconych analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia.

Potrzebę komunikowania ekologiczności dostrzegają również marki, co powoduje wzrost intensywności komunikacji eko. 58% konsumentów polskiego społeczeństwa w ciągu ostatniego miesiąca spotkało się z reklamą lub promocją produktu lub usługi, która wykorzystywała elementy ekologiczne. Najczęściej Polacy wskazywali na zetknięcie się z nowym, bardziej przyjaznym środowisku opakowaniem (51%).

Warto zwrócić uwagę na to, co dla respondentów definiuje produkt jako ekologiczny. Jak wynika z badania, produkt ekologiczny definiowany jest jako taki, który nadaje się do recyklingu (67%),  jest wykonany bez szkody dla środowiska (62%) i jest całkowicie biodegradowalny (55%). Respondenci przyznają, że pozbywając się środków higienicznych i czyszczących, segregują opakowania zgodnie z oznaczeniem (64%). Prawie połowa (49%) przyznała, że oddziela elementy opakowania wykonane z różnych materiałów, a produkty nasączone detergentami wrzuca do pojemników na odpady zmieszane (45%).

Dbanie o środowisko naturalne staje się dla wielu konsumentów codziennością w trakcie podejmowania decyzji zakupowych. Zachowania konsumenckie zmierzające do tego, aby wszelkie działania były skierowane na życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, bardzo mocno wpłynęły zarówno na gospodarkę, jak i wszelkie aspekty związane z marketingiem. Wiele wskazuje na to, że powstały w wyniku tego trendu ekomarketing ma szansę wejść na stałe do świadomości marketerów i firm.

O komentarz poprosiliśmy Adriana Wróblewskiego, Research Directora w SW Research, który jest współtwórcą badania.„Normy i zachowania ekologiczne stanowią coraz bardziej istotny element wartości ważnych w życiu Polaków. Co więcej, w naszym kraju rośnie popularność prostych czynności ekologicznych, które jednocześnie pozwalają na oszczędzenie pieniędzy. Regularne wyłączenie oświetlenia, z którego nie korzystamy, czy oszczędność wody pozwala zwiększyć zasobność portfela, a jednocześnie pośrednio pozytywnie przyczynia się do ochrony środowiska. Biorąc pod uwagę dalszy rozwój popularności ekologicznego trendu, możemy zakładać też rozwój wiedzy na ten temat wśród ogółu Polaków, a tym samym upowszechnienie kolejnych zachowań proeko. Obecnie pomimo pewnych fluktuacji nasze społeczeństwo jest pozytywnie nastawione do reklam zawierających elementy ekologiczne, ale firmy komunikujące się w ten sposób muszą bardzo rozważnie dobierać treści, prezentując realne działania, które faktycznie pozytywnie wpływają na środowisko. Już teraz znaczący odsetek respondentów w naszych pomiarach w ramach projektu Ekobarometr zna pojęcie green washingu, czyli zabiegu marketingowego wykorzystującego ekologię do promocji marki. Polacy pozytywnie odbiorą autentyczny komunikat zawierający ekologiczne elementy, ale jeśli uznają taką informację za nierzetelną z pewnością odwrócą się od marki, która ją komunikuje”.

 

Źródło:

Edelman Trust Barometer 2021 r.

SW Research, raport „Ekobarometr – na drodze do zielonego społeczeństwa – pomiar III” styczeń 2021 r.

 

Data publikacji: 28.01.2022 r.

Share

Podobne artykuły