Zjawisko zwiększonej oglądalności telewizji, zarówno liniowej, jak i OTT, oraz wzrostu zależności konsumentów od e-zakupów w warunkach pandemii COVID-19 sprawiło, że marki Direct-to-Consumer (DTC) komunikowały się w tv przez cały rok 2020.
Zdając sobie z tego sprawę, analitycy TVSquared przeanalizowali na rynku brytyjskim marki DTC, które prowadziły kampanie telewizyjne od stycznia do września 2020 r., odkrywając pewne zależności na przykład: które dni emisji oraz rodzaje programów były najefektywniejsze lub które długości spotów generowały najmniejszy CPR.
Ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, iż najefektywniejszym dniem emisji reklam na rynku UK okazała się środa – zarówno pod kątem efektywności kosztowej, jak i wskaźników reakcji.
Ze względu na większość czasu spędzanego w domu, stres, ryzyko zarażenia siebie i innych, ograniczenia w kontaktach z bliską rodziną, wiele osób zaczęło mieć problemy ze snem. Godziny nocne w przedziale 00:30 – 6:00 rano były okresem zwiększonej liczby odpowiedzi na obejrzaną reklamę. Nocny daypart to przedział czasowy, w którym publiczność jest niewielka w porównaniu z innymi porami dnia, dlatego nadawcy nie przykładają dużej wagi do wyszukanego programmingu. Okres ten to zwykle wczesny ranek każdego dnia, gdy większość ludzi śpi. W tym czasie emitowane są powtórki programów własnych albo wyłączenie sygnału telewizyjnego.
Najbardziej efektywną kosztowo długością reklamy okazała się reklama 10-sekundowa. Najwyższy wzrost wskaźnika odpowiedzi odnotowano przy minutowych spotach.
Źródło:
TVSquared „UK DTC Brands: 2020 TV Ad Trends”, I-IX 2020, Wielka Brytania
Data publikacji: 05.01.2021 r.