wpisz szukaną frazę
Szukaj

Najwięcej telefonów w telewizji! Typy lokowanych produktów

Sztuką w reklamie jest zrobienie z niej mniej reklamowego przekazu. Ta tendencja zmusza agencje i marki do odchodzenia od tradycyjnej i bezpośredniej formy promocji na rzecz np. product placement. Które produkty są najchętniej lokowane w programach telewizyjnych?

Product Placement to świetny sposób na promocję poza blokami reklamowymi. Taki mechanizm nadaje wiarygodności przekazu. Lokowanie produktów daje także dużą efektywność promocji – umożliwia demonstrację specyficznych cech produktu lub marki. W końcu, to pole do popisu dla firm, których reklama jest zabroniona lub ograniczona. Od roku 1971 wprowadzono w USA zakaz reklamy wyrobów tytoniowych. Producenci papierosów zwrócili się więc w stronę Hollywood.

 

Warto korzystać z product placement, gdyż przynosi wymierne korzyści. Najistotniejsze w działaniach lokowania produktów jest zwiększenie świadomości marki – im więcej ludzi ją kojarzy tym lepiej. A jeśli dodatkowo widzowie powiążą ją z ulubionym aktorem czy bohaterem lub sceną, w której marka się pojawi i wywoła miłe wspomnienia, to już pełnia sukcesu.

 

Za wieloma pozytywnymi aspektami promocji marki za pomocą lokowania stoją też kwestie umiejętności idealnego wyważenia prezentacji produktu w sposób, który ani nie będzie za bardzo nachalny, ani za mało widoczny dla odbiorcy. Widz przed telewizorem jest na to silnie wyczulony. Odwieczne wyzwanie marketerów to naturalna obecność produktu w kluczowej scenie znanej produkcji. Siła wizerunku i zaangażowania widza w jego ulubiony program, czy serial sprawia, że produkt, którego używa bohater staje się pożądanym przez widza.

 

Reklamodawcy doskonale o tym wiedzą. Wybraliśmy najbardziej popularne typy produktów korzystających z siły kontekstu przekazu:

 

 1. Smartfony
  [„House of Cards”]
 2. Kawiarnie
  [Dunkin’ Donuts – „Doctor Stranger”]
 3. Buty sportowe
  [obuwie sportowe Nike, „Modern Family” S07E12]
 4. Odzież i akcesoria
  [biżuteria Apart – zegarek Aztorin, „Azja Express”]
 5. Szminki
  [pomadka Chanel, „Gossip Girl”]
 6. Fast-food
  [KFC – „The Sopranos” S04E03, Subway – „Hawaii Five-0”]
 7. Samochody
  [model Ford Fusion, „New Girl”]
 8. Elektronika i i nowe technologie
  [Siri, „The Big Bang Theory”]
 9. Napoje
  [Coca-cola – „The Stranger Things”; napoje z McDonald’s – Telewizja Śniadaniowa Fox 5]

W Polsce lokowanie produktu dozwolone jest w filmach, serialach, audycjach sportowych oraz audycjach rozrywkowych za wyjątkiem programów dla dzieci. Takie audycje powinny być w odpowiedni sposób oznaczone. Zabronione jest nadmierne eksponowanie danego produktu oraz bezpośrednie zachęcanie do jego kupna.

Share

Podobne artykuły

Klauzula informacyjna

Użytkowniku,
chcemy przekazać Ci informację o zmianie polityki prywatności w serwisach, których operatorem jest TVN S.A., wynikającej z dostosowania TVN S.A. do przepisów ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Ważne jest dla nas, abyś wiedział, co dzieje się z Twoimi danymi i jak możesz nimi zarządzać. Dlatego prosimyCię o przeczytanie poniższej wiadomości. Pełna informacja dotycząca prywatności Użytkownika znajduje się tutaj
Zespół TVN S.A.

Jakich Twoich danych dotyczy przetwarzanie i kto jest ich administratorem?
Gdy korzystasz z naszych serwisów, bez zakładania konta, danymi osobowymi, które przetwarzamy mogą być, np. adres IP Twojego urządzenia, dane pozyskiwane na podstawie plików cookies lub podobnych mechanizmów zapisywania informacji w urządzeniach Użytkowników, o ile pozwolą one na zidentyfikowanie Ciebie. Podczas zakładania konta w naszym serwisie podawane są dodatkowe informacje, które pozwalają na identyfikację Użytkownika i korzystanie z naszych usług, np. adres poczty elektronicznej. Więcej informacji na temat zakresu danych osobowych oraz cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
Administratorem, czyli podmiotem decydującym o tym, które Twoje dane osobowe będą przetwarzane oraz w jakim celu, i jakim sposobem, jest TVN S.A. (dalej „TVN”) z siedzibą i adresem w Warszawie przy ul. Wiertniczej 166.

Jaki jest cel i podstawa przetwarzania Twoich danych osobowych przez TVN?
TVN przetwarza Twoje dane osobowe, aby umożliwić korzystanie z serwisów prowadzonych przez TVN, dopasowywać wyświetlane treści i reklamy do Twoich zainteresowań, prowadzić pomiary jakości i skuteczności, ulepszać treści oraz usługi, informować Cię o treściach i usługach TVN i naszych Partnerów („Partnerzy), których lista znajduje się tutaj, udostępniać w serwisach przestrzeń reklamową, prowadzić działania marketingu bezpośredniego, zapewnia bezpieczeństwo przetwarzania informacji, zarządza systemami teleinformatycznymi oraz ochroną lub dochodzeniem roszczeń [dowiedz się więcej]

Podstawą prawną przetwarzania danych osobowych jest prawnie uzasadniony interes TVN, lub spółek z grupy kapitałowej TVN [dowiedz się więcej]. Obejmuje on ulepszanie usług, zapewnienie ich najlepszej jakości oraz informowanie o nich Użytkowników. Wyświetlanie w serwisach reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań, dzięki zautomatyzowanemu porównaniu Twoich zainteresowań i preferencji z modelowymi zainteresowaniami i preferencjami użytkowników internetu (profilowanie), umożliwia natomiast pokrycie kosztów usług dostarczanych nieodpłatnie [dowiedz się więcej]. W niektórych naszych serwisach podstawą przetwarzania danych osobowych może być zgoda, o czym zawsze zostaniesz poinformowany.
Partnerzy, jako odrębni od TVN, administratorzy danych osobowych, przetwarzają Twoje dane osobowe na podstawie ich prawnie uzasadnionego interesu lub zgody. Możesz zarządzać swoją zgodą, w tym ją cofnąć [dowiedz się więcej].
Korzystanie z naszych serwisów po założeniu konta, objęte jest natomiast podstawą prawną wynikającą z zawartej w ten sposób z Tobą umowy, której treść stanowi regulamin świadczenia usługi akceptowany przez Ciebie podczas zakładania konta.
Podanie danych jest dobrowolne.

Jakie masz uprawnienia wobec TVN w zakresie przetwarzanych danych?

Możesz żądać od TVN: dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, przenoszenia, a w niektórych przypadkach do ograniczenia przetwarzania oraz niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także masz prawo wyrazić sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych osobowych, np. wtedy, gdy dane osobowe przetwarzane są na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora. [dowiedz się więcej]
Masz prawo wnieść skargę dotyczącą przetwarzania Twoich danych osobowych do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Komu TVN udostępnia Twoje dane osobowe?

TVN, co do zasady nie udostępnia osobom trzecim Twoich danych osobowych, za wyjątkiem sytuacji, w których TVN posiada ku temu podstawę prawną, w tym na żądanie podmiotów uprawnionych, lub kiedy jest to niezbędne do wykonania usług oferowanych przez TVN, np. przedsiębiorcom zapewniającym hosting naszych serwisów.

Jak długo TVN przechowuje Twoje dane osobowe?

TVN przechowuje dane osobowe Użytkowników jedynie przez czas, jaki jest niezbędny dla zrealizowania celów, dla których dane zostały zebrane oraz pod warunkiem zachowania aktualności jednej z opisanych powyżej podstaw prawnych, bądź, gdy pojawiła się nowa podstawa, np. przepis prawa lub konieczność realizacji roszczeń w postępowaniu sądowym.
Z kim możesz się skontaktować, aby uzyskać więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez TVN?
Jeśli masz pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w serwisach prowadzonych przez TVN, możesz się skontaktować z przedstawicielem TVN, wykorzystując dane kontaktowe: iod@tvn.pl


Jeśli jesteś naszym zarejestrowanym użytkownikiem, informacje na temat ochrony Twoich danych osobowych znajdują się tutaj: Pełna Klauzula Informacyjna