wpisz szukaną frazę
Szukaj

Product placement rośnie w siłę dzięki VOD

Ogromnym atutem lokowania produktów jest ich zauważalność i miejsce ekspozycji oraz brak możliwości pominięcia.

Lokowane marki zyskują atrybuty przypisywane programowi, w którym się pokazują oraz przychylność widzów
i producentów. Według danych PQ Media, rynek lokowania produktu w 2018 roku był wart 7,15 miliarda dolarów w samych Stanach Zjednoczonych i urósł o 15% rok do roku. Największy wzrost generują produkcje VOD, które poprzez płatne subskrypcje oferują widzom oglądanie bez reklam, a umieszczając produkty w warstwie programowej, mogą czerpać zyski zarówno od abonentów i reklamodawców.

grafika2310_grafika_1

Drugi sezon popularnego telewizyjny serialu HBO „Big little lies” zawiera ponad 60 różnych marek, w ok. 40 lokowanych rodzajów produktów. Od samochodów (Tesla, Audi, Buick) i sprzętu Apple, po słuchawki Beats. Wszystkie te placementy wygenerowały prawie 1,8 miliona dolarów, łącznej wartości reklamowej dla marek.

Amerykańska platforma Hulu rozpoczęła lokowanie produktów w 2016 roku, a według Branded Entertainment Networks w 2018 r., aż 91% oryginalnych produkcji Hulu zawierało product placement.

W przypadku Netflixa – 74% jej oryginałów zawierało lokowane marki. Najpopularniejszy serial Netflixa – Stranger Things, w trzecim sezonie, zawiera product placement o wartości ok. 15 mln$, zgodnie z wyliczeniami amerykańskiej firmy analitycznej Concave Brand Tracking, która zajmuje się wyłapywaniem nazw handlowych w serialach i filmach. W hitowym serialu Netflixa zaprezentowało się ponad 100 marek, które pojawiły się na 45 produktach — od samochodów, poprzez sklepy, butiki, puszki, opakowania, zegarki, a na butach kończąc. Najczęściej przedstawiana była Coca Cola, która według wyliczeń firmy, pokazywana została łącznie przez ponad 5 minut oraz pojawiła się, jako temat w rozmowach prowadzonych przez bohaterów. Taka ekspozycja, o przekraczającej półtora miliona dolarów wartości reklamowej, przełożyła się na wzrost popularności producenta napojów w mediach społecznościowych, co wpłynęło na podjęcie decyzji o wypuszczeniu limitowej edycji New Coke z recepturą z 1985 r.

 

Źródła: WARC, „Product placements move to streaming services”, USA, październik 2019
http://concavebt.com/top-10-brands-stranger-things-s3-product-placement/  13.10.2019

 

Share

Podobne artykuły