Reklama telewizyjna wzbudza emocje, jest najbardziej lubianą i obdarzoną zaufaniem przez widzów formą reklamy, która zwiększa efektywność innych mediów.
Taką tezę udowadnia badanie „Adnormal Behaviour” przeprowadzone na rynku brytyjskim przez Thinkbox we współpracy z Ipsos. Patrząc w szczególności na stosunek do reklamy, dane wskazują, że telewizja jest taką jej formą, która zdaniem brytyjskiej opinii publicznej jest najłatwiejsza do zapamiętania (57%) i wzbudza emocje (47%). Telewizja jest również formą reklamy, którą widzowie lubią (40%) i której ufają (35%).
W innym badaniu, przeprowadzonym przez instytut ARN Neurolab – „A Sound Connection” – wskazano, że równoległe reklamy między mediami nie tylko zwiększają zasięg i częstotliwość, ale także lojalność klientów. Okazało się, że reklamy audio mają o 30% większy wpływ, jeśli są odtwarzane jednocześnie z reklamami audiowizualnymi. Telewizja wzmacnia przekaz radiowy. Wyniki pokazały, że używanie tych samych komunikatów w mediach audio i audiowizualnych należących do tej samej kampanii zwiększa prawdopodobieństwo zakodowania informacji przez konsumenta.
Również środowisko reklamy cyfrowej zyskuje na połączeniu z komunikacją telewizyjną. Reklamy oglądane w telewizji generowały większą intencję zakupu i spontaniczną świadomość marki w porównaniu z reklamami wyświetlanymi w środowisku mobilnym.
Reklama w telewizji jest bardziej spektakularna i efektywna niż w innych mediach. Działa sugestywnie na zmysły wzroku i słuchu, uruchamia silne bodźce emocjonalne. Przytoczone przykłady wyników badań pokazują, iż właśnie reklamy telewizyjne mają wysoką zdolność kształtowania percepcji reklamy w innych mediach i formowania określonych kryteriów decyzji zakupowych.
Źródło:
Thinkbox/ Ipsos, „Adnormal Behaviour”, 2022 r.
ARN Neurolab „A Sound Connection”, maj 2021 r.
Comcast Advertising „TV makes memories. How ads in a tv environment have a unique ability to create memories”, 2022 r.
Data publikacji: 28.10.2022 r.