wpisz szukaną frazę
Szukaj

Rola reklamy w ścieżce zakupowej konsumenta

Z oczywistych względów, większa liczba mediów znacznie utrudnia analizowanie procesu decyzyjnego klienta. Marketerzy często stają przed wyzwaniem zmierzenia efektywności mediów w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Nowatorskie podejście do modelowania ekonometrycznego prezentuje firma Neustar MarketShare, która na zlecenie Turner i Horizon Media opracowała raport „Evaluating the Effectiveness of TV Advertising in the Modern Media Landscape”. Makroanaliza obejmuje setki modeli ekonometrycznych, badanych w latach 2010-2017, w różnych kategoriach produktowych.

 

W analizie uwzględniono dziesiątki różnych czynników wpływających na sprzedaż – zarówno te, na które marketerzy mają wpływ (media, cena itp.) jak i te od nich niezależne (konkurencja, trendy, sezonowość).

 

Artboard 1

Media a sprzedaż

Z modelowania ekonometrycznego Neustar MarketShare wynika, że w ramach ścieżki zakupowej konsumenta, wpływ telewizji na skuteczność komunikacji marketingowej, jest wyższy w porównaniu do innych mediów. Zwrot z inwestycji w reklamę TV jest 7 razy lepszy od ROI „Paid Search”, a także 5 razy lepszy niż ROI reklam display, przy podobnych poziomach wydatków w badanych branżach.

 

Artboard 2

Bezpośrednie przełożenie na sprzedaż to nie wszystko

Z poniższych analiz wynika, że w porównaniu z innymi mediami, reklama telewizyjna w największym stopniu w bezpośredni sposób wpływa na wyniki biznesowe.
Co ciekawe, komunikacja w TV stymuluje również sprzedaż w sposób pośredni – wpływając np. na wzrost wyszukiwań organicznych w Internecie.

 

 

Data publikacji: 07.07.2017 r.

Share

Podobne artykuły