wpisz szukaną frazę
Szukaj

Super Bowl, super emocje, super zasięg

Jak co roku luty to miesiąc, który zapisuje się w historii amerykańskiej jako kulminacyjny punkt rozgrywek zawodowej ligi futbolu NFL. Finałowy mecz, czyli Super Bowl, przyciąga przed telewizory miliony widzów. Tak szerokie dotarcie sprawia, że przerwa reklamowa jest niezwykle atrakcyjna dla reklamodawców.

 

Fenomen reklam emitowanych w trakcie tego wydarzenia polega na niezrównanym zasięgu (w zeszłym roku 111,3 miliona widzów – według danych Nielsena). Dlatego w produkcję spotów reklamodawcy inwestują ogromne nakłady finansowe, a sama przerwa reklamowa jest obiektem przewidywań i niecierpliwego wyczekiwania widzów przez wiele tygodni poprzedzających Super Bowl.

 

Przygotowania do wspólnego oglądania finału ligi NFL w gronie najbliższych są już częścią amerykańskiej kultury. Jak wynika z raportu „TV @ the Epicenter of American Society” opublikowanego przez agencję VAB w 2017 roku, Amerykanie tradycyjnie gromadzą się przed ekranami telewizorów, by wspólnie przeżywać emocje, wydając przy tym co roku miliardy dolarów. Przeciętny widz Super Bowl przeznacza w tym czasie na jedzenie i inne zakupy około 75 dolarów.

 

infografika_0206_2_1 copy(1)

 

Przepisem na sukces wśród zeszłorocznych reklam podczas Super Bowl okazały się emocje

 

Firma Unruly, zajmująca się biznesem i technologią w świecie wideo, przeprowadziła badanie dotyczące zeszłorocznych reklam emitowanych właśnie podczas przerwy w finałowym meczu Super Bowl. W ostatnich latach spoty prezentowane podczas wydarzenia docierały do widzów zwykle poprzez humor. W 2017 większość reklamodawców postawiło jednak na emocjonalne historie, w których przeważały uczucia ciepła, dumy z nutą nostalgii – twierdzi dyrektor Unruly, Steven Sottile.

 

Sukces reklam został oszacowany przy pomocy punktacji EQ, która mierzyła wśród badanych odczucie autentyczności, zamiar zakupu i brand recall. W tej kategorii wygranym okazała się reklama Hyundai. Społeczny temat weteranów, który łączy Amerykanów bez względu na poglądy i serdeczny ton zostały odebrane autentycznie, zdobywając aż 26 milionów wyświetleń na YouTubie i zyskując sobie pozytywne recenzje w prasie. W czołówce znalazły się też spoty Coca-Coli, Mr. Clean (jedyny laureat operujący dowcipem) oraz Audi.

 

infografika_0206_1(2)(1)

 

Linki do spotów:

Hyundai

Coca-Cola

Mr. Clean

Audi

Lifewtr

84 Lumber

Budweiser

Avocados From Mexico

Samsung

Airbnb

Tide

T-Mobile

 

 

Co ciekawe, nie w każdym przypadku zasięg breaku reklamowego przełożył się na popularność w mediach społecznościowych. Do tego potrzebna była również odpowiednia strategia komunikacji i długoterminowe działanie na emocje widzów. Dlatego też dla porównania zestawiono ze sobą uwagę, jaką przykuł spot z zapamiętywalnością marki. Tutaj największy sukces odniosły reklamy Tide, Mr. Clean i T-mobile.

 

 

infografika_0206_10(1)

 

 

Co istotne, badanie Unruly pokazało, że zwłaszcza Millenialsi są grupą, która wymaga planowania strategii na dłuższy okres. Komunikacja w ich przypadku powinna wykraczać poza samo wydarzenie Super Bowl, pozwalając im wcześniej poznać markę, zaufać jej i przywiązać się do przesłania, jakie niesie.

 

A które z tegorocznych reklam odniosą największy sukces? Ich działanie na widzów będziemy obserwować przez najbliższe tygodnie. Tymczasem, kilka spotów emitowanych podczas Super Bowl 2018: Amazon „Alexa Loses Her Voice” , NFL „Touchdown Celebrations to Come”, seria spotów Tide, Doritos/ Mountain Dew „Doritos Blaze vs. Mtn Dew Ice”.

 

 

 

 

Źródła:

www.campaignlive.co.uk/article/emotional-narratives-won-big-last-years-super-bowl-says-new-unruly-study/1455555, 26.01.2018

VAB, „TV @ The Epicenter of American Society, Vol.I”, 2017.

 

 

Data publikacji: 13.02.2018 r.

 

Share

Podobne artykuły