Konsumpcja treści wideo w ciągu dnia to nowa norma wśród aktywnych zawodowo specjalistów oraz dzieci.
Pandemia zmieniła dotychczasowy wymiar konsumpcji wideo, a zwłaszcza telewizji. Przebywanie w domach zwiększyło oglądanie tv nie tylko w czasie lockdownu. Przyzwyczajenie do oglądania tv w ciągu dnia pozostało, tak jak utrzymuje się trend zdalnej pracy: 65% respondentów amerykańskiego badania Nielsen Remote Workers potwierdziło, że oglądało telewizję lub treści wideo w czasie przerw w pracy. Dla większości wideo stało się towarzyszem pracy, ponieważ 56% respondentów stwierdziło, że oglądało telewizję lub treści wideo z dźwiękiem (50% robiło to bez dźwięku) podczas aktywnej pracy.
Po dziewięciu miesiącach życia w pandemii, wśród wielu specjalistów i menadżerów poprzednio pracujących w biurach, daytime stał się drugim, co do popularności, daypartem po primetime. W tej grupie zawodowej w październiku 2020 r. zaobserwowano 21-procentowy wzrost oglądania tv między godziną 9.00 a 16.00. Jest to około 26 dodatkowych minut dziennie, spędzonych na konsumpcji treści wideo. Podczas typowego tygodnia pracy (9:00-16:00) badani pracownicy zawodowi angażują się w telewizję o 2 godziny i 10 minut więcej niż w poprzednim roku. Co ważne, wzrost konsumpcji w ciągu dnia nie wpłynął negatywnie na oglądanie wieczorne. W rzeczywistości, ci sami widzowie zwiększyli swoją konsumpcję tv również między godziną 17.00 a 20.00.
Wśród dzieci w wieku 6-11 i 12-17 lat zanotowano dwucyfrowy wzrost czasu poświęconego na oglądanie telewizji na żywo i PVR w stosunku do tego samego okresu poprzedniego roku. Na przykład całkowite oglądanie telewizji przez dzieci w październiku 2020 r. między godziną 9.00 a 16.00 było o 41% (12-17 lat) i 56% (6-11 lat) wyższe, niż w październiku 2019 r.
W przeciwieństwie do korzystania z konsoli do gier wideo i DVD, korzystanie z urządzeń podłączonych do Internetu w ciągu dnia zwiększyło się o znaczną dwucyfrową wartość we wszystkich grupach wiekowych oraz we wszystkich grupach pracowników i niepracujących. Wśród profesjonalistów wzrosło korzystanie z podłączonych do Internetu urządzeń w ciągu całego dnia, podczas gdy wśród dzieci największe wzrosty pojawiły się w porze lunchu.
Przedstawione powyżej zmiany zachowań są istotne dla reklamodawców i agencji z dwóch podstawowych powodów: czasu zaangażowania i siły nabywczej konsumentów. Obecnie najlepszy czas na dotarcie z komunikatem do odbiorców jest inny niż w styczniu 2020 r. Oznacza to, że twórcy treści i marketerzy powinni aktywnie myśleć o wprowadzeniu zmian w celu zapewnienia skutecznego dotarcia do zainteresowanych oraz posiadających siłę nabywczą konsumentów. Biorąc pod uwagę gospodarcze skutki pandemii, nie wszyscy konsumenci mają środki finansowe na swobodne wydawanie pieniędzy. W grupach konsumenckich specjaliści i menadżerowie zazwyczaj mieszkają w gospodarstwach domowych o wyższych dochodach niż osoby niepracujące zawodowo. Nie należy jednak skupiać się wyłącznie na profesjonalistach. Dzieci poniżej 18 roku życia również spędziły ostatnie dziewięć miesięcy na dostosowywaniu się, a teraz ustanowiły nowe codzienne czynności, które wymagają znacznie więcej czasu z telewizorem niż w ubiegłym roku. Według badań przeprowadzonych w 2009 r. przez Phillippa Lally, opublikowanych w European Journal of Social Psychology, potrzeba średnio 66 dni, zanim nowe zachowanie stanie się automatyczne i rutynowe. Amerykanie, którzy pracowali w domu przez większą część roku 2020, mieli dużo czasu, aby przyzwyczaić się do nowej rutyny użytkowania telewizji. Ugruntowana nowa rutyna konsumencka, chłodniejsze miesiące zimowe i zwiększone ograniczenia w przemieszczaniu się jeszcze bardziej utwierdzą telewizję w roli prawdziwego towarzysza dziennej pracy.
Źródło:
Nielsen „Daytime Video Usage is the New Norm Among Working Professionals”, październik 2020 r., USA.
Data publikacji: 29.01.2021 r.