wpisz szukaną frazę
Szukaj

Digitalowa siła zbudowana telewizją – case study marki Pinterest

Stworzony w 2010 roku serwis Pinterest pozwalający na zapisywanie i kolekcjonowanie zdjęć i inspiracji z całego Internetu od początku zyskał sporą popularność. Mimo tego, nie wszyscy rozumieli założenia portalu. Dlatego w 2016 roku marka zdecydowała się na następny krok – kampanię w telewizji.

Jej celem było poszerzenie świadomości o funkcjach serwisu jako narzędzia poprzez zmianę pozycjonowania i edukację potencjalnych użytkowników co do możliwości zastosowania Pinteresta. Kampania trwała na brytyjskim rynku od 16 maja do 30 grudnia na kanałach Channel 4, E4 oraz More 4.

case study_wyzwanieWzrost biznesu na rynku brytyjskim przez zwiększenie świadomości marki Pinterest jako najlepszego źródła przydatnych, codziennych inspiracji: jak ugotować obiad i w co się ubrać.

case study_insight

Osoby, które nie używają Pinteresta postrzegają go jako portal społecznościowy albo miejsce z wyłącznie „dużymi” pomysłami.

case study_rozwiazanie

Agencja mediowa Pinteresta – Mediacom zasugerowała telewizję jako najbardziej odpowiednie miejsce na reklamę, która zmieni percepcję marki i podwyższy o niej świadomość. Przy ograniczonym budżecie firma zdecydowała się na ekskluzywną współpracę z Channel 4. Kanał zapewnił marce właściwy profil widowni i skalę zasięgu wystarczającą, aby wywrzeć wpływ. Ponadto, oferta programowa Channel 4 umożliwiła Pinterestowi powiązanie z najpopularniejszymi w serwisie działami: gotowanie, moda i rodzicielstwo.

 

Dzięki idealnemu otoczeniu programowemu kanału Channel 4, Pinterest stworzył innowacyjne spoty, które odnosiły się do nadawanego właśnie kontentu. Dialogi pojawiające się w programach były zamieniane w pomysły kulinarne, modowe i parentingowe i „przypinane” do ekranu podczas przerwy reklamowej. Dzięki temu proponowane porady i przepisy bezpośrednio dotyczyły oglądanego właśnie materiału wideo, a tym samym – programów, które kochają widzowie.

case study_szczegoly(1)

Kluczowa grupa odbiorców Pinteresta to kobiety w wieku 18-45 lat, interesujące się gotowaniem, modą lub tematyką parentingową. Na bazie analiz danych telemetrycznych wybrano następujące programy:

 

 

Oprócz odpowiedniego dopasowania tematycznego, o wybranych programach rozmawiała w sieci grupa docelowa. Przykładem jest reality show Made in Chelsea, który generuje 110 000 tweetów z każdym odcinkiem. W ciekawy sposób wykorzystano również zjawisko  multi-screeningu. Po obejrzeniu kontentu w TV, widzowie mogli od razu w Internecie poszerzyć wiedzę na temat marki.

 

Dzięki programom w trzech kluczowych kategoriach w Channel 4 prze cały rok, agencja Mediacom mogła zapewnić stałą obecność marki w grupie kobiet 16-44 przy ratingach pomiędzy 70 a 100. Pinterest mógł więc docierać do widzów z inspiracjami każdego dnia.

 

Kampania objęła również serwis VOD nadawcy. Spoty reklamowe umieszczone były przy tych samych programach, które były emitowane w telewizji. Ponadto zostały stworzone uszyte na miarę zestawy inspiracji dotyczące gotowania, mody i parentingu.

 

Dla wzmocnienia naturalnego efektu wyszukiwania szczegółów po obejrzeniu kontentu, proces wyszukiwania treści wzmocniono kampanią searchową, obejmująca kluczowe słowa pojawiające się w reklamach.

case study_efekty mediowe

 

 

 

Źródła:

https://www.thinkbox.tv/Case-studies/Pinterest-pinned-their-hopes-on-TV

https:/vimeo.com/182985842

 

Data publikacji: 19.01.2018 r.

Share

Podobne artykuły