wpisz szukaną frazę
Szukaj

Dzieci przed ekranem

Amerykański raport „Common Sense Census: Media Use by Tweens and Teens” wykazał, że dzieci w wieku 8- 12 lat, spędzają średnio niecałe 5 godzin dziennie przed ekranami, nie licząc czasu spędzonego na korzystaniu z mediów w szkole lub do pracy domowej.

Korzystanie z ekranu jest zdominowane przez oglądanie telewizji i filmów, granie w gry i korzystanie z mediów społecznościowych. Odsetek dzieci korzystających z mediów cyfrowych do tworzenia muzyki, sztuki, wideo pozostaje na niskim poziomie.
Grafika_1a

Od 2015 r. w USA wzrósł odsetek dzieci, które oglądają tv na innych nośnikach: smartfonach i tabletach, co ma ścisły związek z wzrastającą liczbą posiadaczy smartfonów, nawet wśród najmłodszych nastolatków. Obecnie prawie co piąte 8-letnie dziecko (19%) jest posiadaczem smartfona (wzrost z 11% od roku 2015). Tym samym wzrasta również odsetek młodych widzów oglądających wideo online.

Grafika_1

Zapytani w badaniu rodzice wykazują zaangażowanie w aktywność dzieci przed ekranami urządzeń mobilnych. 50% rodziców dzieci w wieku 8-12 lat korzysta z aplikacji monitorujących aktywności dziecka na smartfonie lub tablecie. Zaledwie 15% dzieci samo kontroluje czas (za pomocą aplikacji lub narzędzia), jaki spędza przed mobilnym ekranem.

Grafika_4a

 

Źródło: Common Sense Media „The common sense census: media use by tweens and teens”, USA, 2019

 

Data publikacji: 17.01.2020

 

 

Share

Podobne artykuły