Z raportu Światowej Organizacji Reklamodawców (World Federation of Advertisers), przygotowanego przez Zenith oraz Digital Decisions, wynika, że dynamika wzrostu cen zakupu mediów w Polsce utrzymuje się na poziomie 4,9% dla mediów offline i 4,7% dla digitalu.
Co interesujące, cięcia budżetowe firm nie wpłynęły znacząco na koszty mediów, zwłaszcza jeśli porównamy inflacje cen mediów YOY w poprzednich latach w Polsce, Europie i na świecie.
W Polsce inflacja mediowa jest stosunkowo wyższa od średniej europejskiej, a koszty zakupu telewizji najprawdopodobniej odnotują mniejszy wzrost niż w ubiegłych latach (+7,6% w 2018 r. i 2019 r. vs +5,7% w 2020 r. ). Z kolei ceny mediów drukowanych spadną, co może mieć związek z przyspieszoną digitalizacją życia. Konsumujemy więcej treści wideo, czytamy więcej w Internecie, wynikiem może być słabnący popyt na gazety oraz magazyny w tradycyjnej formie. Różnice w wartościach inflacji mediowej w ujęciu globalnym (wszystkie rynki) są widoczne, jednak okazuje się, że sam lockdown nie wpłynął znacząco na zmiany cen. Możliwe, że światowy kryzys spowolnił częściowo dynamiczny do tej pory wzrost cen mediów. Spadek lub minimalny wzrost cen reklam w gazetach oraz magazynach pokazuje, że potencjalnie model komunikacji marek poprzez te media w oczach reklamodawców może być mniej efektywny od kanałów mediów telewizyjnych czy digitalowych. Istotne jest, że inflacja reklam wideo online w ujęciu globalnym spadła stosunkowo najmniej (z 6,3% na 6,0%), a w telewizji wzrosła z 6,0% na 6,3%.
Metodologia:
Dane zebrane na podstawie wyników siedemnastu agencji oraz domów mediowych na świecie (Accenture, AuditStar, Cortex Media, Dentsu Aegis, DG2, Worldwide Group, Ebiquity, ECI Media Management, EMM, Havas, ID Comms, MAGNA GLOBAL (IPG MediaBrands), Media Path, Omnicom Media Group, PricewaterhouseCoopers, R3, Stars, Zenith Media). Łącznie przebadano 50 rynków na świecie, wzięto pod uwagę 7 różnych źródeł mediów.
Źródło:
Raport World Federation of Advertisers, Outlook 2020 r.
Data publikacji: 28.08.2020 r.