Jeśli oglądana reklama jest dla widza bardziej adekwatna, najprawdopodobniej ją zapamięta, co finalnie wpłynie na jego decyzje zakupowe.
Tak twierdzą analitycy po pięcioletnich obserwacjach efektywności reklam w brytyjskiej addressable tv, zamieszczonych w raporcie Sky AdSmart: „Five Years and Forward”. Zawarte tam dane wskazują na szybki wzrost rynku telewizji adresowalnej w Wielkiej Brytanii: już w 40% brytyjskich domów widzowie korzystają z addressable tv, co daje ok. 30 milionów odbiorców. Wykorzystana w badaniach analiza rozpoznawania mimiki twarzy wykazała, że gdy reklamy adresowalne są emitowane w telewizji, widzowie są średnio o 21% bardziej zaangażowani w oglądanie ich, a uwaga poświęcana ekranowi może być aż o jedną trzecią większa (35%) niż w przypadku reklam nietargetowanych. Przy tym, przełączanie kanałów zmniejszyło się o prawie połowę (48%), gdy reklamy adresowalne znajdowały się w pierwszych trzech pozycjach breaku reklamowego, w porównaniu ze standardowymi reklamami w breaku telewizji linearnej. W raporcie stwierdzono ponadto, że widzowie adresowalnych reklam telewizyjnych byli o 10% bardziej skłonni spontanicznie przypomnieć sobie reklamę w porównaniu do linearnej reklamy telewizyjnej. A kiedy telewizja liniowa i adresowalna zostały połączone, świadomość reklamowa wzrosła o jedną czwartą (22%), a przypominanie reklam o połowę (49%).
Co istotne, większe zaangażowanie i adekwatność emitowanych reklam mają przełożenie na wyniki biznesowe: w raporcie odnotowano ogólny wzrost zamiaru zakupu o 7% – a nawet o 20% dla nowych reklamodawców telewizyjnych, którzy w większym stopniu korzystają z ekspozycji i wiarygodności, jakie zapewnia telewizja. Technologia targetowania reklam AdSmart, umożliwiająca generowanie nawet 70% stopy zwrotu dla reklamodawców, jest z powodzeniem używana przez takie firmy jak British Airways Holidays, Barclays i Mr Porter oraz mniejsze lub bardziej niszowe firmy jak Zap, dostawca drzwi garażowych, dywany Tapi i samochody sportowe McLaren.
Źródło: Sky Media: „AdSmart: Five Years & Forward”, UK, 2019 r.
Data publikacji: 06.09.2019 r.