wpisz szukaną frazę
Szukaj

The Age of Television – dlaczego oglądamy treści wideo? cz.1

Wideo jest mocno zakorzenione w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy spędzamy wieczór na kanapie przed telewizorem, czy zabijamy czas na przystanku, patrząc w ekran smartfona, obecnie mamy ogromne możliwości oglądania. Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie Thinkbox „The Age of Television”  pokazuje, jakie są powody wybierania danego medium w określonej sytuacji.

 

 

1. UNWIND – aby się zrelaksować (26% czasu oglądania)

Potrzeba wypoczynku dotyczy każdego, wszyscy musimy poświęcić czas na relaks i oderwanie od presji dnia, a wideo, w szczególności telewizja linearna, odgrywa ważną rolę w realizacji tej potrzeby. Nic dziwnego więc, że na zaspokojenie tej potrzeby poświęcamy najwięcej – ponad ¼ całego czasu oglądania wideo.

Wraz z upływem dnia stajemy się coraz bardziej zmęczeni, co wpływa na sposób, w jaki podejmujemy decyzje. Jest to niezależne od wieku i etapu życia. Mamy tendencję do wybierania bezpieczniejszych, znanych nam opcji, które minimalizują wysiłek umysłowy i maksymalizują potencjalną satysfakcję, dając nam odpoczynek i zapomnienie. Preferowane są formaty, które poprawiają nastrój: komedie, lekka rozrywka lub znane filmy ( widzowie, poszukując odprężenia, z radością obejrzą znane już filmy, które nie zaskoczą ich nieprzyjemnymi scenami). To wyjaśnia, dlaczego wielu z nas ma podobne rytuały wieczorne. Po zakończeniu czynności dnia większość z nas je, owija się w koc i kładzie do łóżka. Telewizja jest niezawodnym i łatwym źródłem rozrywki w tym momencie.

 

2. DISTRACT – jako rozproszenie uwagi, dla wypełnienia czasu (18%)

Drugim powodem poszukiwania treści wideo jest konieczność oderwania myśli, rozproszenia uwagi – dla wypełnienia wolnego czasu (w oczekiwaniu na przyjazd autobusu lub jako przerwa w pracy). To forma szybkiego nagradzania siebie przez dostarczenie rozrywki lub informacji, często w celu poprawy nastroju i wywołania uśmiechu. Największą potrzebę rozproszenia uwagi odczuwają widzowie w wieku 16-24 lat (29%), wraz z wiekiem ta potrzeba staje się marginalna (do 6% w wieku 65+).

 

3. COMFORT – dla wygody (16%), spędzenia czasu z rodziną

Ludzie są istotami stadnymi i wszyscy musimy spędzać czas z tymi, których kochamy – szczególnie z naszymi partnerami i najbliższą rodziną. Jest to prawdą niezależnie od wieku i etapu życia, a większość z nas przyznaje telewizji zasługi w łączeniu domowników. Telewizja odgrywa kluczową rolę w ułatwianiu kontaktu z osobami najbliższymi, zapewniając wspólny punkt skupienia. Telewizja jednoczy domowników, zapewniając rodzinną, relaksującą i wygodną rozrywkę. Czas spędzany razem przed telewizorem jest często zaplanowany i zwykle pielęgnowany rytuałami (popcorn, przekąski) szczególnie wśród rodzin z dziećmi.

 

4. IN TOUCH – aby być na bieżąco z wydarzeniami w kraju i na świecie (12%)

Większość z nas czuje wrodzoną chęć pozostania w kontakcie ze światem, poprzez bycie na bieżąco z wydarzeniami politycznymi, społecznymi i kulturalnymi. Telewizja zaspokaja potrzebę posiadania aktualnych informacji ze świata zewnętrznego, poczucia zaangażowania i zainteresowania bieżącymi wydarzeniami. Rozwój wideo oznacza, że sposoby, w jakie możemy zaspokajać powyższe potrzeby, są bardziej zróżnicowane niż kiedykolwiek. W przypadku starszych odbiorców (45+) bardziej zależy im, by utrzymywać kontakt ze światem zewnętrznym, a najlepszym oknem na świat jest telewizja (najlepiej, bo dla w 77% respondentów zaspokaja tę potrzebę). Wideo online pozwala rozszerzyć wiadomości przedstawione w skrócie w telewizji.

 

5. EXPERIENCE – dla poczucia się częścią wspólnego doświadczenia (10%), oglądania tego, co inni oglądają lub o czym mówią

Pod wieloma względami krajobraz wideo zmienił się nie do poznania w ciągu ostatnich kilku dekad, ale telewizja pozostaje podstawowym środkiem zapewniającym masowe, wspólne wrażenia i tematy do rozmów towarzyskich. Wybierane formaty to wysokiej jakości filmy, wydarzenia rozrywkowe lub sportowe oraz seriale. Najchętniej oglądane na dużym ekranie, w towarzystwie innych osób. Sposób, w jaki telewizja spełnia warunki realizacji tej potrzeby, znacznie się poprawił. Internet zwiększył zdolność telewizji do wyjścia poza obszar kanapy i salonu, ponieważ rozmowy, które tradycyjnie odbywałyby się tam, obecnie nie mają granic dzięki social mediom. Widzowie mogą łączyć się z innymi na całym świecie i w czasie rzeczywistym dyskutować o obejrzanym programie.

 

6. INDULGE – potrzeba realizowania osobistych zainteresowań, hobby (9%)

Wszyscy mamy nasze osobiste zainteresowania i pasje, a treści wideo stanowią coraz doskonalszy sposób ich realizacji. Po pierwsze, realizujemy potrzebę, jako podarowanie sobie odrobiny „czasu dla siebie” i szukanie interesujących mnie treści, a nie pozostałych domowników. Liniowa telewizja, BVOD i SVOD przodują w tym. Po drugie, poszerzamy osobiste zainteresowania, hobby (np. gry, makijaż, fotografia), które tradycyjnie byłyby zaspokajane przez książki, strony internetowe i czasopisma, ale teraz, wraz z rozprzestrzenianiem się treści wideo, możemy łatwo wypełnić ten stan zapotrzebowania poprzez połączenie telewizji i wideo online. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Wybór treści zależy od kontekstu, grupy wiekowej i zainteresowań użytkownika. Wybierane są długie audycje, obejmujące szeroki zakres tematów, a największą popularnością cieszą się niszowe filmy dokumentalne i programy reality. Widzowie w trakcie oglądania są mocno zaangażowani w oglądaną treść.

 

7. ESCAPE – jako ucieczka od codziennych spraw; (7%) potrzeba zanurzenia się w innym, wysoce angażującym świecie

Nie da się ukryć, że jesteśmy w złotym wieku telewizji. Gwiazdy Hollywood regularnie zdobią małe ekrany, budżety na produkcję sięgają sufitów, a pierwszorzędni producenci zmieniają zwykłe historie w audiowizualne dzieła sztuki. Wysoka jakość programów telewizyjnych i dostępność treści pozwala widzom zatracić się w angażujących treściach wideo, uciekając w różne światy. Chodzi o najsilniejsze poczucie osobistego zaangażowania. Ten stan zapotrzebowania jest w dużej mierze zaspokajany przez nadawców i dostawców VOD. Telewizja linearna stanowi impuls do oglądania, a usługi BVOD i SVOD pozwalają widzom zanurzyć się w wielu dalszych epizodach swoich ulubionych programów, jeśli sobie tego życzą. Dotyczy to szczególnie młodszych odbiorców, którzy mają większą tendencję do oglądania wielu odcinków seriali w jednym czasie (tzw. binge-watching). Doprowadziło to do powstania interesującego nowego zachowania, w którym miejsce docelowe VOD zostaje przesunięte na szczyt hierarchii wyboru, dopóki seria nie zostanie zakończona. Oznacza to, że usługi takie mogą być wybierane okazjonalnie, ponieważ są najlepszym wyborem, gdy widzowie są pochłonięci daną serią, ale szybko upadają w hierarchii, gdy tylko ta seria zostanie obejrzana.

 

8. TO DO – potrzeba poszukiwania informacji i rozwiązań, które mogą być praktycznie wykorzystane w różnych aspektach życia (2%), jak coś zrobić/wykonać?

Czasami wszyscy musimy się dowiedzieć, jak coś zrobić. Potrzeba szybkiego i łatwego wyszukiwania przydatnych informacji jest znana praktycznie każdemu, a Internet oznacza, że odpowiedzi są dostępne w ciągu kilku sekund. Są to treści mające określony cel poznawczy, często są to filmy instruktażowe, w postaci krótkich treści wideo, gdzie wartości produkcyjne i jakość nie mają znaczenia. Dostępność filmów online oznacza, że wideo online zapewnia teraz bardziej funkcjonalną rolę odbiorcom niż przedtem. I chociaż można znaleźć filmy na praktycznie każdy temat – od poradników makijażu po recenzje samochodów – w tym stanie potrzeby, te filmy zazwyczaj nie spełniają roli rozrywki. W przeciwieństwie do innych form wideo online, subskrypcje kanałów i osobiste rekomendacje mają tutaj mniejszy wpływ. Wyniki są generowane podczas wyszukiwania i klikane ze względu na trafność. Telewizja odgrywa tu również rolę (np. poprzez programy kulinarne, porady DIY i programy poradnikowe). Programy, takie jak Gadżet czy Top Gear, ewoluowały, by stać się bardziej rozrywkowe i zaspokajać nie tylko potrzebę znalezienia informacji, ale również bawić widza.

 

Badanie pokazuje, dlaczego w naszym życiu współistnieją różne formy telewizji i wideo. Telewizja spełnia najszerszy zakres potrzeb oglądania, dla większej liczby osób niż jakikolwiek inny format wideo. Badania pokazują, że telewizja na żywo doskonale pomaga ludziom utrzymać kontakt ze światem i tworzyć wspólne wrażenia wizualne. Wyjaśnia to, dlaczego nadal stanowi 56% całego czasu spędzanego na oglądaniu wideo pomimo rozprzestrzeniania się alternatyw. TV pomaga nam zatracić się w innej rzeczywistości.  Zwłaszcza młodsi widzowie często wybierają telewizję jako ucieczkę. Chęć ucieczki w świat wysokiej jakości treści telewizyjnych, jest głównym czynnikiem wpływającym zarówno na wybór telewizji, jak i platformy VOD – wszystkie te rozwiązania doskonale spełniają tę potrzebę. Wideo online doskonale radzi sobie z rozproszeniem uwagi i bardziej praktycznymi potrzebami.

 

Wpływ etapu życia jest zwykle drugorzędny w stosunku do ogólnych potrzeb człowieka – większość z nich jest uniwersalna, ale sposoby, w jakie zaspokajamy nasze potrzeby, różnią się z wiekiem. W badaniu podkreślono kilka kluczowych różnic. Na przykład młodzi ludzie zazwyczaj potrzebują rozrywki i rzadziej śledzą to, co dzieje się w szerszym świecie za pośrednictwem wideo. Wraz z wiekiem wzrasta konieczność pozostawania w kontakcie IN TOUCH dzięki wiadomościom i sprawom bieżącym. Potrzeba rozproszenia DISTRACT, która jest w dużej mierze zaspokajana przez wideo online, zmniejsza się wraz z wiekiem.

 

 

Rozprzestrzenianie się treści wideo i łatwość dostępu na różnych platformach oznacza, że wszystkie formy wideo współistnieją w harmonii, każda z nich ma swoje mocne strony w realizacji potrzeb widzów. Krótko mówiąc, obecny krajobraz wideo oferuje widzom wiele możliwości zaspokojenia ich wszystkich potrzeb związanych z oglądaniem.

 

W kolejnych częściach cyklu The Age of Television przyjrzymy się szczegółowo powodom wybierania danego medium do oglądania treści wideo.

 

Źródło:

Badanie MTM i Thinkbox „The Age of Television – the needs that drive us”, Wielka Brytania, 2018. Badanie opiera się na analizie 150-dniowego oglądania nakręconego przy pomocy okularów z zainstalowanymi kamerami noszonymi przez 30 osób oraz ilościowego badania 6000 osób.  Po zakończeniu zadania każdy z respondentów szczegółowo rozmawiał o swoich wyborach do oglądania i motywacjach tego, co oglądał.

 

Data publikacji: 01.02.2019 r.

Share

Podobne artykuły