Telewizja stanowi ważny aspekt naszego życia. Co daje nam oglądanie telewizji? Dlaczego włączamy odbiorniki telewizyjne? – odpowiedzi na te pytania przynoszą wyniki badania przeprowadzonego dzięki połączonym siłom Thinkbox i MTM wśród widzów w Wielkiej Brytanii.
Pomimo eksplozji w możliwościach oglądania, telewizja linearna jest liderem i stanowi ponad połowę (56%) wideo oglądanego w Wielkiej Brytanii – około 2 godzin, 38 minut dziennie widzowie spędzają przed ekranem telewizora. Badanie „The Age of Television – the needs that drive us”, przedstawiające 8 potrzeb zaspokajanych przez oglądanie treści wideo, wyjaśnia nieustającą popularność telewizji, wskazując, że spełnia ona szerszy zakres naszych potrzeb niż jakikolwiek inny sposób oglądania. Telewizja linearna została uznana za najlepszy wybór dla osób, które chcą się zrelaksować (UNWIND), odpowiadając za 56% czasu poświęcanego na relaks. Stanowi także ponad dwie trzecie czasu oglądania spędzonego w stanie, gdy widzowie chcą oglądać treści wspólnie (COMFORT) lub obejrzeć programy, które umożliwią dołączenie do aktualnych rozmów towarzyskich (EXPERIENCE). 77% widzów spędza czas przed telewizorem, aby pozostać w kontakcie z bieżącymi informacjami ze świata zewnętrznego (IN TOUCH).
Badanie to wykazało, że telewizja na żywo zaspokaja w najszerszym zakresie nasze potrzeby, w szczególności: pozostawanie w kontakcie ze światem zewnętrznym lub wspólne spędzanie czasu. Odpoczynek, rozrywka i wspólne wrażenia przyciągają widzów przed telewizory. Wywiady z respondentami potwierdziły, że telewizja jest uznanym, zaufanym i cenionym sposobem zaspokajania szerokiego zakresu potrzeb. Nadawane treści, wielorakość kanałów tematycznych są powodem, dlaczego telewizja jest i będzie nadal tak mocno zakorzeniona w naszym życiu.
Źródło:
Badanie MTM i Thinkbox „The Age of Television – the needs that drive us”, Wielka Brytania, 2018. Badanie opiera się na analizie 150-dniowego oglądania nakręconego przy pomocy okularów z zainstalowanymi kamerami noszonymi przez 30 osób oraz ilościowego badania 6000 osób. Po zakończeniu zadania każdy z respondentów szczegółowo rozmawiał o swoich wyborach do oglądania i motywacjach tego, co oglądał.
Data publikacji: 08.02.2019 r.