wpisz szukaną frazę
Szukaj

Ulubione formy spędzania wolnego czasu młodzieży

Korzystanie z mediów wśród nastolatków w USA, zdominowane jest przez oglądanie telewizji i wideo, granie w gry oraz korzystanie z portali społecznościowych.

Raport opublikowany przez Common Sense Media stwierdza, że nastoletni (młodzież w wieku 13-18 lat), używają średnio 7,5 godzin mediów rozrywkowych dziennie, nie licząc czasu spędzonego na korzystaniu z mediów w szkole lub jako pomocy przy pracy domowej. Pomimo znacznej ilości czasu, jaki młodzi spędzają przed ekranami, nie wszyscy korzystają z mediów w ten sam sposób. Amerykańskie badanie „Common Sense Census: Media Use by Tweens and Teens”, stwierdziło, że rasa, klasa i płeć odgrywają rolę w tym, jak konsumowane są media.

 

Nastolatki najczęściej oglądają telewizję i wideo, grają w gry i korzystają z portali społecznościowych. Używanie mediów cyfrowych, jako urządzeń do czytania, prowadzenia rozmów wideo lub tworzenia treści (czyli pisania, tworzenia dzieł plastycznych lub muzyki), pozostaje minimalne.
Czas spędzany przez ekranem przez młodzież w wieku 13-18 lat

 

Oglądając telewizję, młodzi w większości korzystają z funkcji time shifted i na żądanie. Średnio 42 minuty dziennie, spędzają oglądając programy z przesunięciem czasowym na telewizorze (na przykład poprzez DVR, na żądanie lub przez serwisy subskrypcyjne), 38 minut oglądają tv na innych urządzeniach, a 25 minut poświęcają na oglądanie w trakcie rzeczywistego nadawania.

 

Odsetek nastolatków oglądających telewizję

 

Chłopcy i dziewczęta mają bardzo różne gusta w mediach. Ta różnica jest największa, jeśli chodzi o gry. Chłopcy lubią wszystkie rodzaje gier: gry na smartfonach, gry komputerowe, a zwłaszcza wideo z konsoli (gry wideo). Ostatnie to ulubione zajęcie chłopców w mediach, podczas gdy dla dziewcząt jest jednym z najmniej ulubionych sposobów spędzania czasu. Dziewczyny lubią muzykę, czytanie i oglądanie telewizji.

 

Ulubione formy spędzania wolnego czasu nastolatków (13-18 lat)

 

Młodzież z rodzin, które zarabiają mniej niż $35,000 rocznie, spędzają prawie dwie godziny więcej na multimediach na ekranie każdego dnia, niż ich rówieśnicy z dochodami powyżej $100,000. Nastolatki z domów o niższych dochodach spędzają więcej czasu na smartfonach, tabletach, grach wideo i przed ekranami (ponad 8,5 godz. dziennie), w porównaniu do swoich rówieśników z domów o wyższych dochodach (6 godz. 49 min. dziennie). Dane te odzwierciedlają szereg różnic społeczno-ekonomicznych, w tym dostęp do opieki nad dziećmi i zajęć pozalekcyjnych, a także to, jak postrzegana jest technologia.

 

Źródło: Common Sense Media „The common sense census: media use by tweens and teens”, USA, 2019

 

Data publikacji: 24.01.2020

 

Share

Podobne artykuły